Зимові гості в Калиті
Під час гарних снігопадів, важко не помітити на деревах червоні “яблука”.
Крім звичних поселенців селища: горобців, синичок,..; можемо помітити цієї зими снігурів.
Вони також переміщаються зграйками, навіть разом зі своїми родичами.
Снігурка на березі вкритій снігом, під час нового снігопаду.
В спійманій об’єктивом зграйці було до десяти пташок.
Трохи детальніше про гостей
Зовнішній вигляд. Птах трохи крупніше горобця, дуже щільного складу, голубувато-сіра зверху з чорними шапочкою, підборіддям, крилами і хвостом, білими надхвістям і смугою на крилі. Молоді птахи без чорної шапочки. Смуга на крилі чисто-біла, щоки і груди у самців червоні (на Кавказі і більшої частини лісової зони) або червоно-рожеві (у птахів із Магаданської області, з Камчатки і Північних Курил); у самок і молодих птахів – буро-сірі.
Голос – м’яке протяжне “дню” або “ф’ю-ф’ю”; пісня тріскуча, з флейтовий і свистячі звуки.
Місця проживання. Живе в лісах (уникає тільки чисті сосняки) з густим підліском, в садах і парках. Влітку снігур мешкає як в густих лісах, так і в рідколісся на краях гарів і вирубок, але тримається дуже приховано й рідко потрапляє на очі. Зате взимку не помітити різнобарвну зграйку снігурів просто неможливо.
Харчування. Харчується переважно насінням, бруньками і ягодами. Годуючись ягодами, виїдає з них насіння, а м’якоть плодів викидає.
Місця гніздування. Гніздиться у хвойних і змішаних лісах, віддаючи перевагу ділянки з переважанням ялини.
Місце розташування гнізда. Гніздо найчастіше розміщується в густому гіллі їли на горизонтальних гілках, частіше далеко від стовбура, на висоті 2-5 м від землі. Рідше воно розташовується на соснах, березах, високих кущах ялівцю.
Будівельний матеріал гнізда. Гніздо зроблено з тісно переплетених тонких ялинових і інших сухих гілочок і трав’янистих стебел. Лоток вистелений м’яким рослинним матеріалом з домішкою невеликої кількості вовни та пір’я. Іноді в зовнішніх стінках присутні мох і лишайник.
Форма і розміри гнізда. Гніздо чашоподібною, кілька сплощеної форми. Діаметр гнізда 110-200 мм, висота гнізда 40-80 мм, діаметр лотка 70-100 мм, глибина лотка 35-60 мм.
Особливості кладки. Кладка з 4-6 яєць світло-блакитного кольору з цятками, крапками і рисками червоно-бурого і темно-бурого кольору, що утворюють віночок у тупого кінця. Розміри яєць: (19-23) х (14-15) мм.
Терміни гніздування. У місця гніздування снігурі прилітають в другій половині березня – початку квітня. Гнізда з кладками відзначені в різні числа травня, слетков і вже льотні пташенята спостерігаються в червні. Насиджує тільки самка протягом 13-15 діб, пташенята знаходяться в гнізді близько двох тижнів. У вересні – жовтні снігурі вибираються з лісу і приєднуються до кочівним на південь північним популяціям.
Поширення. Поширений майже по всій лісовій зоні, крім півдня Далекого Сходу.